5 symptomów, które mogą wskazywać na choroby serca

/
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Serce jest najważniejszym organem organizmu człowieka, który odpowiada za wiele procesów życiowych. Przyjmuje się, że choroby serca oraz pokrewne są najczęstszą przyczyną zgonów w Europie. Na osłabienie czynności tego ważnego organu wpływają takie czynniki jak: nieodpowiednia dieta, brak regularnego wysiłku fizycznego, przewlekły stres i zmęczenie oraz stosowanie używek np. papierosów i alkoholu. Organizm człowieka wprost daje sygnały, które mogą świadczyć o chorobach serca oraz układu krążenia. Warto je rozpoznać, aby jak najszybciej rozpocząć leczenie.

Ból i uczucie rozpierania w okolicach klatki piersiowej

Niedokrwienie mięśnia sercowego charakteryzuje typowy ból dławicowy, który wskazuje na niedostateczną ilość tlenu jaka jest dostarczana do serca. Najczęściej towarzyszy temu uczucie rozpierania, gniecenia lub pieczenia w klatce piersiowej lub okolicach, bardzo często jest trudny do zlokalizowania, może promieniować do ramienia lub barku. Bardzo często powoduje uczucie dyskomfortu a nie typowego bólu, dlatego może być lekceważony lub mylony z innymi dolegliwościami.

Kołatanie oraz nierówna praca serca

Może pojawiać się także u osób zdrowych, podczas intensywnego wysiłku lub na skutek intensywnych emocji lub stresu. Obawy powinna budzić nierówna praca oraz kołatanie podczas odpoczynku lub wykonywania codziennych, rutynowych czynności. Kołatania nie można lekceważyć, gdyż może być jedną z pierwszych przyczyn chorób mięśnia sercowego.

Uczucie duszności

Niespowodowane chorobami układu oddechowego powinno skłonić do wizyty u specjalisty. Duszność może być objawem dławicy piersiowej. W takim przypadku warto wykonać podstawowe badania jak EKG oraz holterowski pomiar ciśnienia, które oferuje http://klinikapoznan.pl/. Testy wysiłkowe i wytrzymałościowe oraz profesjonalne badania pozwolą wykluczyć ryzyko wystąpienia chorób serca.

Obrzęki

Puchnięcie kończyn dolnych i górnych w tym kostek może zwiastować choroby mięśnia sercowego. Zaburzenia krążenia, nieprawidłowe przepływy w układzie krwionośnym mogą prowadzić do niewydolności serca. Obrzęki najczęściej zwiastują nieprawidłową funkcję prawej komory serca.

Omdlenia, zmęczenie oraz częste oddawanie moczu

Długotrwała ospałość, często bez uzasadnionej przyczyny, senność oraz zasłabnięcia i omdlenia mogą stanowić objaw nieprawidłowego funkcjonowania układu krążenia i serca. Nie należy tego bagatelizować. Częste oddawanie moczu w połączeniu z innymi objawami może sygnalizować pierwsze objawy zaburzenia funkcjonowania mięśnia sercowego.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Środki higieniczne dla kobiet – jakich używać, prowadząc aktywny tryb życia?
Środki higieniczne dla kobiet – jakich używać, prowadząc aktywny tryb życia?
Aktywność fizyczna i miesiączka może być komfortowym połączeniem – wystarczy zastosować wygodne środki higieniczne. Zależnie od obfitości okresu i czasu […]
Bałagan w dokumentach? Galanteria skórzana służy pomocą
Bałagan w dokumentach? Galanteria skórzana służy pomocą
Czasem zdarza się tak, że dokumentów jest po prostu za dużo. Wtedy zwykła teczka nie pomoże, a składowanie ich wszystkich […]
Kiedy możemy domagać się alimentów od współmałżonka?
Kiedy możemy domagać się alimentów od współmałżonka?
Alimenty to płatność mająca na celu wsparcie małżonka po zakończeniu małżeństwa. Może być tymczasowa lub stała i może być płacona […]