Jaskra (zwana z łac. glaucoma) należy do chorób oczu, które nie leczone mogą doprowadzić nawet do utraty wzroku. Przy tej chorobie dzieje się tak dlatego, iż wzrost ciśnienia w gałce ocznej powoduje nieodwracalne uszkodzenia komórek odpowiedzialnych za rozwój siatkówki oka oraz jest przyczyną uszkodzenia nerwu wzrokowego. Na jaskrę choruje spora liczba ludzi (szacuje się, iż 70 mln na świecie). Choroba ta ma także różne postacie i może dotykać ludzi w różnym wieku. Jest to nie tylko jaskra wtórna (nabyta), którą dotykane są osoby dorosłe, ale także jaskra wrodzona, która może pojawiać się u dzieci i młodzieży.
W początkowej fazie choroby objawami jest pogorszenie pola widzenia poprzez jego zwężenie. Odpowiednia reakcja na taką sytuację, czyli udanie się do lekarza, poddanie odpowiedniej diagnostyce oraz rozpoczęcie leczenia, za pomocą leków, zmniejszających ciśnienie wewnątrzgałkowe prowadzi do zatrzymania choroby.
Przy jaskrze najskuteczniejsze jest jednak leczenie zabiegowe polegające na chirurgicznym zabiegu, podczas którego lekarz udrażnia kąt przesączania, w wyniku czego ciśnienie zostaje obniżone (to tzw. trabekulektomia). Inną formą zabiegu okulistycznego może być irydotomia, która polega na przecięciu tęczówki. Takie zabiegi przeprowadzane są obecnie nie tylko chirurgicznie, ale także w sposób małoinwazyjny za pomocą lasera. Wczesne rozpoznanie jaskry to szansa na szybsze i lepsze jej wyleczenie, dlatego nie należy lekceważyć żadnych niepokojących objawów, związanych z widzeniem, tylko jak najszybciej udać się do lekarza okulisty niezależnie do wieku.