Czego potrzebuje strażak przy pracy w trudnych warunkach?

Strażak to zawód cieszący się ogromnym szacunkiem w społeczeństwie, ponieważ wykonujące go osoby często ryzykują własnym zdrowiem, aby uratować mienie i życie obcych ludzi. Jak w każdej innej profesji, tak i tutaj do pracy są niezbędne odpowiednie narzędzia i odzież, które przydają się zwłaszcza w trakcie pełnienia służby w trudnych warunkach. Mowa tutaj m.in. o specjalnych rękawicach technicznych, kombinezonie oraz sprzęcie do wyważania drzwi i cięcia elementów metalowych czy drewnianych. 

Bezpieczeństwo to rzecz najważniejsza

Podstawowym sprzętem wykorzystywanym przez strażaków są aparaty służące do ochrony górnych dróg oddechowych. Istotną rolę odgrywa też pas bojowy, za który zatyka się podręczne narzędzia, takie jak toporek czy nóż. Kluczowym elementem ekwipunku jest jednak odpowiednia odzież ochronna, składająca się z kurtki z podpinką, spodni i rękawic, skutecznie zabezpieczających dłonie zarówno przed urazami mechanicznymi, jak i działaniem zbyt wysokich i niskich temperatur, prądu, wilgoci, kwasów i zasad.

W skrajnych sytuacjach (np. gdy trzeba zamknąć zawór z łatwopalną substancją lub wynieść z budynku poszkodowane osoby) strażacy zakładają również specjalne skafandry, pozwalające im przez około kilkanaście minut przebywać w płomieniach. Tego typu kilkuwarstwowe kombinezony są wykonane z metalizowanej tkaniny szkliwionej, odznaczającej się wysoką odpornością na ogień. Co istotne, zawsze znajduje się pod nimi butla z powietrzem, maska do oddychania oraz hełm i standardowy mundur. Jeśli strażacy mają do czynienia z sytuacją, gdy konieczna jest detekcja gazu, wówczas używają stosownych narzędzi pomiarowych w postaci różnorodnych profesjonalnych czujników i mierników. 

Inne sprzęty potrzebne w trakcie wykonywania pracy w ekstremalnych warunkach to:

– wybijaki, topory, rozpieracze ramieniowe, liny holownicze (zwłaszcza w przypadku katastrof drogowych, ale nie tylko)

– podnośniki hydrauliczne (działania na wysokościach)

– piły do cięcia metalu i stali

– kamery wziernikowe

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

trzy × dwa =