Dlaczego warto badać poziom FT4?

Wolna T4 (FT4) to ilość hormonu tarczycy, która nie jest związana z białkami we krwi. Wolna T4 jest uważana za lepszy wskaźnik funkcji tarczycy niż całkowita T4 (TT4). Poziom wolnej T3 może być mierzony przez lekarza, ale nie zawsze jest wiarygodny. FT4 normy nie wolno zaniżać.

Ocena funkcji tarczycy

Testy wolnej T3 są najlepszym sposobem oceny funkcji tarczycy, ponieważ mierzą ilość niezwiązanego aktywnego hormonu we krwi. Oznacza to, że mogą one wychwycić problemy z tarczycą i jej zdolnością do produkcji hormonów bardziej precyzyjnie niż inne testy.

Najczęstszym testem dla wolnego T3 jest hormon stymulujący tarczycę (TSH), który mierzy ilość tego hormonu produkowanego przez przysadkę mózgową. Jeśli poziom TSH jest podwyższony, oznacza to, że masz nadczynność tarczycy, co może prowadzić do nadczynności tarczycy. Niski lub prawidłowy poziom TSH oznacza, że Twoja tarczyca jest niedoczynna (niedoczynność tarczycy). Z wiekiem następuje wzrost poziomu TSH z powodu spadku metabolizmu. Zmiana ta występuje nawet wtedy, gdy czynność tarczycy jest prawidłowa.

Niedoczynność tarczycy

Niedoczynność tarczycy to stan, który może powodować uczucie zmęczenia, ospałości i przygnębienia. Zwiększa również ryzyko wystąpienia wysokiego poziomu cholesterolu, chorób serca i osteoporozy. Jeśli Twój poziom TSH jest podwyższony, oznacza to, że masz nadczynność tarczycy, która może prowadzić do nadczynności gruczołu tarczowego. Jeśli masz objawy nadczynności tarczycy, Twój lekarz prawdopodobnie zleci badanie TSH. Wysoki poziom TSH może wskazywać, że masz chorobę Gravesa, która jest zaburzeniem autoimmunologicznym wpływającym na tarczycę.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

jedenaście + osiem =