Cóż, przede wszystkim każdy, kto jest zainteresowany badaniem własnej psychiki, jest dobrym kandydatem. Ale poza tym, istnieją pewne wspólne cechy wśród ludzi, którzy szukają psychoterapii.
Osoby chcące podzielić się swoimi doświadczeniami
Ludzie, którzy są otwarci na rozmowę o swoich uczuciach i doświadczeniach, zazwyczaj dobrze radzą sobie w terapii. Często są ciekawi siebie i lubią zastanawiać się nad tym, co czują w różnych sprawach i dlaczego zachowują się tak, a nie inaczej.
Osoby chcące coś zmienić w swoim życiu
Pomocna jest również gotowość do próbowania nowych rzeczy i dostosowywania się do zmian – nawet jeśli oznacza to zmianę własnego zachowania lub myślenia. Ludzie, którzy utknęli w swoich sposobach, prawdopodobnie nie skorzystają zbytnio z psychoterapii; nie chodzi tu o to, by próbować mocniej lub robić więcej tego, co już zostało wypróbowane. Chodzi o uczenie się nowych sposobów podejścia do problemów.
Samoświadomość i chęć osiągania zamierzonych celów
Jeśli masz dobre wyczucie siebie i tego, jak inni na ciebie reagują, terapeuta łatwiej pomoże ci kierować postępami w osiąganiu celów. Jeśli czujesz, że potrzebujesz psychoterapii, ważne jest, aby znaleźć terapeutę, który jest odpowiedni dla Ciebie. Dobry terapeuta taki jak https://sensica.eu/ pomoże Ci zrozumieć siebie i swoje problemy lepiej niż kiedykolwiek wcześniej.
Czasami istnieją konkretne grupy osób, z którymi pracuje dany terapeuta:
– Kobiety/mężczyźni/pary/rodziny
– osoby, które mają myśli samobójcze lub próbowały popełnić samobójstwo;
– osoby, które były wykorzystywane seksualnie w dzieciństwie (znane jako „ocaleni”);
– osoby, które zmagają się z przewlekłym bólem, niepełnosprawnością fizyczną i/lub przewlekłymi chorobami (takimi jak rak);
– osoby, które są LGBTQIA+ (lesbijki, geje, biseksualiści, transseksualiści, osoby queer/pytające, interseksualiści i sojusznicy).