Jak czyścić meble tapicerowane?

Tapicerowane meble są obecnie jednym z najpopularniejszych elementów wystroju wnętrz. Fabryki mebli mają zatem cały czas ręce pełne roboty. Jednak meble tapicerowane łatwo ulegają zabrudzeniu, szczególnie jeśli w domu są zwierzęta lub małe dzieci.

Regularne oczyszczanie powierzchni tkaniny za pomocą specjalnych środków pomaga zapewnić tego typu meblom częściową odporność na zabrudzenia.

Sposoby czyszczenia mebli tapicerowanych

 

  1. Do czyszczenia mebli „z włoskami” (welur, aksamit) można użyć roztworu amoniaku (roztwór zrobiony z nie więcej niż jednej łyżki na pół litra zimnej wody). Najważniejsze, żeby pamiętać, że meble tego typu nie lubią pocierania „pod włos” więc przecierać je należy tylko i wyłącznie zgodnie z kierunkiem włókien. Po wtarciu roztworu materiał należy wyczesać miękką szczotka i podsuszyć suszarką do włosów. Przed użyciem tej metody najlepiej sprawdzić na niewidocznym fragmencie materiału, czy stosowany przez nas środek nie spowoduje odbarwienia tkaniny
  2. Kanapę, czy fotel tapicerowany można czyścić podobnie jak ubrania. Wymagają jednak zachowania większej ostrożności. Nie wolno używać substancji o bardzo mocnym działaniu, takich jak odplamiacze do odzieży, wybielacze i rozpuszczalniki, gdyż może to doprowadzić do trwałego uszkodzenia tkaniny
  3. Plamy z wina, kawy albo atramentu najlepiej usuwać roztworem kwasku cytrynowego
  4. Tusz z długopisów najlepiej zmyć przy użyciu gliceryny
  5. Wszelkiego rodzaju plany wynikające z kontaktu mebla z jedzeniem najlepiej usuwać szmatką baź gąbką namoczoną w roztworze bardzo delikatnego środka piorącego.

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

1 × 5 =