Jaką rolę pełnią w naszym organizmie aminokwasy?

Aminokwasy są bardzo ważnymi składnikami codziennej diety. Ich głównym zadaniem jest budowanie białek oraz umożliwianie właściwego przebiegu bardzo wielu procesów, jakie zachodzą w ludzkim organizmie. Zbudowane są one przede wszystkim z wodoru, tlenu, węgla oraz azotu.

W jaki sposób dzieli się aminokwasy?

Aminokwasy podzielić można przede wszystkim na endogenne oraz egzogenne. Pierwsze z nich są syntezowane w organizmie i zapotrzebowanie na nie można w całości pokryć właśnie w ten sposób. Zaliczyć można do nich: alaninę, asparginę, kwas glutaminowy oraz tyrozynę.

Natomiast drugie trzeba dostarczać z zewnątrz wraz z pożywieniem lub w formie suplementów, które zamówić można np. na stronie internetowej: https://inkospor.pl/aminokwasy. W tej grupie znajdują się przede wszystkim: lizyna, fenyloalanina, metionina oraz leucyna. Biorą one udział nie tylko w tworzeniu białek, ale również w syntezie niektórych neuroprzekaźników oraz hormonów. Umożliwiają one także przemianę energii oraz trawienie tłuszczy i węglowodanów, dlatego ich przyjmowanie jest konieczne przede wszystkim w przypadku osób wyczynowo uprawiających różnego rodzaju sporty. Wpływają one także na prawidłowe funkcjonowanie wątroby oraz ośrodkowego układu nerwowego. W pożywieniu spore ilości aminokwasów znaleźć można w rybach, jajach, przetworach mlecznych, roślinach strączkowych, orzechach oraz bananach. Warto więc zadbać o to, aby nasza dieta była odpowiednio zbilansowana, a w razie potrzeby można uzupełnić ją suplementami.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dwanaście − sześć =