Psychoterapia pomocna w walce z niską samooceną

W naszym kraju żyje bardzo wiele osób, które mają problem ze zbyt niską samooceną, czyli inaczej poczuciem własnej wartości. Zazwyczaj w bezpośrednich relacjach z innymi ludźmi są one zamknięte w sobie, nadmiernie nieśmiałe i mało asertywne, co w znacznym stopniu utrudnia im życie. W takiej sytuacji zalecana jest przede wszystkim pomoc ze strony wykwalifikowanego psychologa. Jeśli interesuje nas skuteczna psychoterapia Gdańsk to miasto, gdzie bez problemu znajdziemy specjalistę z prawdziwego zdarzenia.

Codzienne funkcjonowanie może być dużo łatwiejsze

Niska samoocena jest przede wszystkim rezultatem negatywnych doświadczeń z przeszłości, w tym zwłaszcza z okresu dziecięcego i nastoletniego. Przyczyną może być choćby systematyczne karanie i krytykowanie ze strony rodziców (często bezpodstawne), fizyczne znęcanie się, regularne zaniedbywanie, niespełnianie standardów wyznaczonych przez grupę rówieśniczą, długotrwałe cierpienie psychiczne oraz szczególne narażenie na stres (np. wskutek rozwodu rodziców).

Dzięki psychoterapii, która polega głównie na uczciwej rozmowie ze specjalistą, osoba z zaniżonym poczuciem własnej wartości jest w stanie dotrzeć do źródła problemu i efektywnie go przepracować we własnej głowie. W ten sposób następuje modyfikacja samooceny z jednoznacznie negatywnej na adekwatnie pozytywną. Drugą istotną korzyścią wynikającą z pomocy terapeuty jest znacznie lepsze kontrolowanie złych emocji i myśli, a także umiejętność skupiania się wyłącznie na własnych zaletach przy jednoczesnym unikaniu słabości. Zdecydowanie najlepiej sprawdzi się tutaj terapia poznawczo-behawioralna.

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

13 − 10 =