Bezpieczne bieganie – o czym pamiętać?

Bieganie przynosi wiele korzyści zdrowotnych: wzmacnia układ mięśniowo-szkieletowy, poprawia pracę serca i pozwala rozładować stres. Wymaga jednak dużo bardziej intensywnego wysiłku niż na przykład spacer, dlatego aby uniknąć ewentualnych kontuzji, musimy się do niego odpowiednio przygotować. Warto upewnić się, że jesteśmy zdrowi, wykonując morfologię krwi, a także badanie poziomu cukru, żelaza, cholesterolu oraz EKG serca. Obowiązkiem każdego biegacza jest także rozgrzewka i korzystanie z odpowiedniego stroju, który uczyni trening efektywnym i komfortowym.

W co warto się zaopatrzyć przed rozpoczęciem treningów biegowych?

Podstawą zdrowego treningu jest korzystanie z odpowiedniego obuwia. Dobre buty treningowe dla biegaczy mają odpowiedni system amortyzacji, grubą podeszwę i stabilną konstrukcję . Pozwala to na redukcję obciążenia stawów i zminimalizowanie ryzyka kontuzji. Obuwie powinno być wykonane z przewiewnego materiału, a także idealnie dopasowane do stopy. Dużo takich modeli można znaleźć na https://www.runshop.pl/buty-treningowe,c220.html.

Niezwykle istotny jest strój, w którym biegamy. W okresie jesienno-zimowym warto pamiętać o bieliźnie termoaktywnej. Ubranie powinno być wykonane z materiału, który pozwoli skórze oddychać, a jednocześnie (szczególnie przy niskich temperaturach) zapewni ciepło. Z kolei latem nie wolno zapominać o czapce, a także okularach przeciwsłonecznych. Kluczowe dla bezpieczeństwa jest posiadanie elementów odblaskowych lub lampek dla biegaczy, które sprawią, że będziemy widoczni dla pojazdów. Na dłuższy trening warto zabrać ze sobą bidon z wodą lub napojem izotonicznym oraz przekąski, na przykład batony energetyczne. Pozwoli to na uniknięcie ewentualnego zasłabnięcia i zapewni stały dopływ energii.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

osiemnaście − trzy =