Wyposażenie elektryczne maszyn jest bardzo szerokie. Znajdują się w nim zarówno elementy elektryczne, elektroniczne, mechaniczne i tak dalej. Przede wszystkim jednak ważne są układu automatyki, które pozwalają maszynom na pracę często bez żadnego nadzoru. By jednak taki system mógł działać, potrzebne są rozmaite podzespoły, między innymi przekaźniki. Dzięki nim obwody o niskim prądzie mogą sterować obwodami o wysokim obciążeniu prądowym. W pewnych sytuacjach przekazują przekaźniki także sygnały logiczne.
Działanie urządzenia jest bardzo proste, a jednocześnie otwiera ono ogromne możliwości przed elektryką i elektroniką. Typowy przekaźnik zawiera jedną cewkę z dwoma wyprowadzeniami, oraz dwa styki robocze. Po podaniu napięcia na cewkę wytwarza ona pole magnetyczne, powodując przyciągnięcie zwory, która umożliwia przepływ prądu przez styki robocze. Zasilanie cewki to zaledwie kilkanaście lub kilkadziesiąt miliamperów, bez problemu przekaźnikiem może więc sterować mały przełącznik lub układ automatyki.
Istnieją różne rodzaje urządzeń zwanych przekaźnikami. Mogą one przekazywać jednie sygnały logiczne. Wtedy są bardzo niewielkie i wymagają minimalnych prądów do sterowania. Istnieją też bardzo duże urządzenia, zwane stycznikami mocy, które potrafią wytrzymać obciążenie nawet do kilkuset amper. Na stronie https://hazbi.com/pl/c/Relpol/2222194 można zobaczyć jak wygląda typowy przekaźnik i zapoznać się z charakterystyką tych urządzeń, a także z ich cenami.