Spotkanie z psychologiem to naturalna kolej rzeczy w przypadku, gdy nie potrafimy poradzić sobie z danym problemem. Spotkania te mają charakter terapeutyczny, ale zdecydowanie różnią się od zwykłej wizyty u lekarza. Podstawowa rzecz, na którą powinniśmy zwracać uwagę przy wyborze odpowiedniego psychologa to jego doświadczenie. Profesjonalista z dużym doświadczeniem będzie wiedział, w jaki sposób najlepiej przeprowadzić spotkania tak, abyśmy my jako klienci czuli się zrelaksowani i otwarci na rozmowę. Podczas pierwszej wizyty jesteśmy też w stanie określić, czy dany terapeuta nam pasuje, czy czujemy się bezpiecznie i komfortowo. Spotkanie u specjalisty powinno być dla nas przede wszystkim bezstresowe. W wielu przypadkach wizyta u psychologa jest niezbędna, więc warto wiedzieć jak się do niej przygotować i jak zwykle przebiega.
Pierwsza, konsultacyjna wizyta u psychologa, zawsze jest spotkaniem, które ma na celu zapoznanie się osoby z terapeutą, a także ukierunkowanie terapii na dobre tory. Podczas spotkania specjalista zadaje podstawowe pytania, z odpowiedzi na które będzie wiedział, jak pomóc danej osobie. Stres, który towarzyszy wizycie może spowodować, że zapomnimy o niektórych istotnych kwestiach, więc wiele osób przed wizytą po prostu spisuje na kartce najważniejsze rzeczy, o których chce porozmawiać. Pytania zadawane przez psychologa będą raczej ogólne, na przykład:
Wiele osób zupełnie niepotrzebnie odczuwa wstyd przed pierwszym spotkaniem. Wynika on najczęściej ze strachu przed tym jak zostanie się ocenionym przez psychologa. Najczęściej jednak wszystkie te obawy znikają już po pierwszej rozmowie. Należy pamiętać, że każdy problem da się wyleczyć, trzeba znaleźć tylko odpowiedniego terapeutę oraz otworzyć się na współpracę. Wiele pomocnych informacji oraz dobrego terapeutę znaleźć można przykładowo na stronie: https://warszawa-psychoterapia.com.pl.